Jak przymocować meble do ściany

by Redaktor

Przygotuj powierzchnię, na której chcesz przymocować meble

Śruby i kołki do mocowania mebli należy dobrać pod kątem materiału, z którego wykonane są ściany. Jeśli poniżej nie uwzględniono materiału, z którego wykonane są ściany w twoim domu, lub masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z wybranym sklepem z narzędziami.

Jak okleić meble z rowkami? Sposób postępowania jest niemal taki sam jak w przypadku mebli gładkich. Pamiętaj jednak, aby poprowadzić folię do rowka w meblach, a następnie delikatnie wkleić ją we wgłębienie, dociskając palcem albo małym, miękkim przedmiotem, np. patyczkiem do uszu. Uważaj przy tym, aby nie podrzeć powierzchni okleiny. Dopiero później naklej resztę materiału na pozostałą część mebla.

Przed oklejeniem powierzchnię mebla należy odpowiednio przygotować: oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Mebel stary, z nierównościami, koniecznie wygładź przy pomocy papieru ściernego. Popękaną powierzchnię możesz także przeszlifować, zwłaszcza jeśli w niektórych miejscach odchodzi od niej popękana farba.

Zmierz odległość od ściany do krawędzi mebla

Przy pomocy poziomicy sprawdź, czy ściana jest prosta. Jeśli jest równa, zmierz odległość między szafką a ścianą, zaznaczając ją na górnej i dolnej krawędzi listwy wykończeniowej. Jeśli ściana nie jest równa, należy dociąć listwę wykończeniową tak, by pasowała do kształtu ściany. W tym celu potrzebna będzie Ci miarka, niewielka drewniana deseczka o grubości ok. 2,5-3,5 cm oraz ołówek.

Najpierw należy sprawdzić kątownikiem, czy ściany szafki lub szafy są prostopadłe do tylnej ścianki i czy ścianka ta jest płaska. Zmierzyć szerokość górnej lub dolnej półki i na tej podstawie określić szerokość nowej półki. Teraz można zamówić gotową półkę, albo przyciąć ją na wymiar samodzielnie przy użyciu piły ręcznej lub pilarki elektrycznej.

Zacznij od wyznaczenia na ścianie linii w miejscu, w którym znajdzie się górna krawędź szafki – zwykle na wysokości 87 cm (dodatkowe 3 cm do standardowej wysokości 90 cm dopełnia blat). Ustawianie szafek zacznij od narożników. Upewniaj się, że szafki są odpowiednio wypoziomowane, aby uniknąć nieestetycznej krzywizny. Sąsiadujące segmenty połącz przy pomocy ścisku. W celu skręcenia szafek wywierć dwa otwory – jeden na wylot, drugi nie. Aby oznaczyć głębokość wiercenia, użyj taśmy na wiertle. Na końcu zamontuj wsporniki, zaznaczając miejsce wiercenia na ścianie ołówkiem. Krawędzie wykończ przy pomocy paneli i listew maskujących według instrukcji producenta.

Przymocuj meble do ściany za pomocą kleju

Aby przymocować półkę do ściany, należy użyć innego kleju, który przeznaczony jest do różnego rodzaju powierzchni, takich jak drewno czy gips. Doskonale sprawdzają się kleje montażowe Wurth, pozwalające szybko i trwale przymocować półkę do ściany. Kleje montażowe Wurth schną krótko i tworzą naskórek już po około 1 minucie. Oprócz tego kleje te są odporne na starzenie i niezwykle uniwersalne, dlatego po przymocowaniu półki można wykorzystać klej do łączenia innych elementów wykonanych ze stali, aluminium, PVC, płyt wiórowych, płyt gipsowo-kartonowych, cegły i betonu. Kleje montażowe Wurth nie nadają się jednak do powierzchni takich jak PS, PE, PP, styropian i tworzywa na bazie EPDM.

Przymocuj to! Meble należy bezpiecznie przymocować do ściany. Wykorzystaj mocowanie zapobiegające przewróceniu się mebla dołączone do produktu oraz śruby i kołki odpowiednie do danego typu ściany. Zajrzyj do załączonego poradnika, który pomoże ci je dobrać.

Zatem jak przymocować meble do ścian? Jeżeli zdecydujesz się na śruby, to pamiętaj, że dobierasz je do materiału budowlanego. Dlatego przygotowaliśmy krótką ściągawkę. Do suchej zabudowy lub gipsowej z drewnianym szkieletem, zastosują śrubę 5mm wkręcaną bezpośrednio w listwę szkieletu. Jeżeli ściana nie posiada drewnianego szkieletu, możesz wykorzystać śrubę 8mm. Natomiast w przypadku ściany murowanej, będzie to śruba z 8mm kołkiem rozporowym.

Usuń pozostałości kleju

Czym usunąć klej montażowy z płytek? Najlepiej jego nadmiar wytrzeć jeszcze zanim zaschnie, bo wtedy jest to najłatwiejsze. Możesz użyć specjalnych ściereczek do usuwania kleju, ale zwykła szmatka też sobie poradzi. Czym usunąć klej montażowy, kiedy ten już zaschnie? Poradzi sobie z nim spirytus salicylowy, rozcieńczony aceton lub benzyna ekstrakcyjna.

Obecnie najprostszym sposobem na usuwanie kleju po tapecie jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych. Zawierają one mieszankę składników, które rozpuszczają resztki kleju. Pamiętaj jednak, że takie preparaty chemiczne mają silne działanie drażliwe, więc należy ich używać z umiarem oraz przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa.

Najbezpieczniejszym sposobem na usuwanie kleju po naklejkach jest podgrzewanie (z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Istnieją także metody rozpuszczania kleju z naklejek wykorzystujące działanie różnego rodzaju tłuszczów, alkoholi czy kwasów ‒ te jednak mogą nie być odpowiednie do każdej powierzchni. Warto wiedzieć, jak usuwać naklejki, by nie zniszczyć powierzchni znajdujących się pod nimi.

Powtórz kroki od 2 do 5 dla wszystkich dodatkowych mebli

Zaczynam od dowolnej strony i ten sam krok powtarzam z każdym frontem. Najtrudniej jest ustawić front równolegle do skrzynki szafki. Przede wszystkim dlatego, że linie krawędzi boków nie są zbyt dobrze widoczne. Dobrze jest oświetlić bryłę zabudowy kuchni przenośnym oświetleniem. Podczas regulacji nie patrzę na sąsiednie fronty a jedynie odnoszę się do linii boków szafki, ponieważ to one wcześniej zostały przeze mnie ustawione idealnie w pionie i mogą być dobrym odniesieniem. Następnie z każdym frontem po kolei wykonuję krok drugi, potem trzeci. Sprawdzenie czy fronty leżą w jednej płaszczyźnie nie jest łatwe, bo rzadko zdarza się , że można na nie spojrzeć z boku. Dobrą metodą jest sprawdzanie ręką czy sąsiedni front nie wystaje ponad płaszczyznę. Po skończeniu wszystkich kroków zaczynam od początku, ale po drugim takim samym przebiegu w zasadzie można powiedzieć, że fronty zostały wyregulowane.

Wykorzystaj ołówek i poziomicę do wyznaczenia linii, wzdłuż której zaczniesz układać panele. Wystarczy jedna, gdyż kolejne rzędy będą opierać się na ułożeniu pierwszego. To niezwykle ważny etap, od którego zależy estetyka Twojego dzieła, więc zadbaj o to, aby dobrze wymierzyć wysokość. Jeśli masz wątpliwości co do ułożenia paneli na ścianie, rozłóż je najpierw na podłodze i zobacz, jak wyglądają. Na tej podstawie wykonaj pomiary, tak aby nie popełnić błędu podczas przyklejania tych produktów na ścianę.

Następnie przenosisz wymiary na wewnętrzną stronę mocowanego frontu. Pamiętaj, że mocowanie frontu musi być równoległe do krawędzi bocznej frontu i otwory muszą leżeć na tej samej linii. Robisz otwór prowadzący na jeden wkręt – z lewej i z prawej strony frontu

Related Posts

1 comment

karolina 26 stycznia, 2023 - 5:24 pm

Dzięki temu artykułowi wiem jak przymocuje swoje meble do ściany

Reply

Leave a Comment