Jak naprawić okleinę na meblach

by Redaktor

Usuń nadmiar kleju i forniru

Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na usunięcie naklejek z mebli, szyb, podłóg lub płytek, jesteś w dobrym miejscu. W tym tekście omawiamy zalety i wady domowych metod oraz chemicznych preparatów dedykowanych do usuwania kleju. Sprawdziliśmy, jak różne sposoby sprawdzają się w przypadku konkretnych powierzchni i rodzajów kleju.

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie, odtłuszczenie i osuszenie płyt pokrytych okleiną. Do odtłuszczenia przyda nam się benzyna ekstrakcyjna bądź rozpuszczalnik. Meble warto też zmatowić papierem bądź gąbką ścierną – koniecznie wzdłuż rysunku deseniu. Nie należy ich za to szlifować.

Usunięcie całości kleju za pomocą skrobaka wiąże się często z ryzykiem uszkodzenia mebla. Dlatego też bezpieczniej jest ostatnią warstwę kleju wyczyścić za pomocą acetonu. Przed jego zastosowaniem, warto pozbierać zeskrobane wcześniej pozostałości kleju, tak aby powierzchnia mebla była na nowo czysta.

Usuń zaschnięty klej i fornir

Dzień dobry,

uszkodzony fornir zazwyczaj zdejmuje się przy pomocy rozgrzanego żelazka i mokrej szmatki. Szmatkę kładzie się na fragment powierzchni z której chcemy usunąć okleinę i przyciska rozgrzanym żelazkiem (na max minutę, do momentu w sumie, aż zauważymy, że szmatka robi się sucha a gorące żelazko zaczyna ją przypalać, wtedy trzeba od razu zdjąć żelazko a szmatkę na nowo zmoczyć w ciepłej wodzie). Pod wpływym gorąca i wilgoci klej zaczyna się rozpuszczać a okleina tym samym zaczyna się podnosić (należy ją delikatnie podważać szerokim dłutem lub cienką, szeroką szpachelką). W ten sposób możemy odzyskać stary fornir i wykorzystać go np na wstawki.

Jeśli chodzi o podklejenia tzw kisznerów czy innych wybrzuszeń, to najlepiej podpuścić w te miejsca gorącego kleju (skórnego lub kostnego) i przycisnąć następnie ten fragment kawałkiem foli, deseczką i ściskiem. Jeśli kisznery są mocno powybrzuszane i pod wpływem ściśnięcia okelina mogłaby popękać, to przed podpuszczeniem kleju należy pod taki kiszner wpuścić strzykawką parę kropel wody, co pozwoli zmiękczyć okleinę i stare podłoże:)

pozdrawiam,

Aneta

Dzień dobry,

szlifierka rozgrzewa twardy lakier i pod wpływem intensywnej pracy zaczyna go rozpuszczać stąd taki efekt; proszę użyć najpierw cykliny, opalarki lub gotowego zmywacza, by usunąć pierwszą grubszą powłokę a dopiero poprawki robić szlifierką i papierem ściernym,

pozdrawiam,

Aneta

4. Obrobienie i wykończenie. Gdy wstawka dobrze wyschnie a klej się utwardzi, odcinamy nadmiar forniru i przecieramy ją ostrożnie papierem ściernym (np 180) lub cykliną (uważamy by nie przeszlifować i nie ściąć brzegów) oraz podbarwiamy odpowiednim kolorem bejcy (nowy fornir zawsze będzie troszkę jaśniejszy od starego). Po wyschnięciu bejcy kilkakrotnie (w odstępach czasowych) nakładamy cienką warstwę politury, wosku lub lakieru. Dobry do retuszu będzie też flamaster retuszerski w odpowiednim kolorze drewna (działa na zasadzie markera). Pamiętajmy jednak, by przed przystąpieniem do wykańczania dokładnie usunąć wszelkie pozostałości kleju! Jeśli do wstawki użyliśmy kawałka starego forniru, nie musimy go zazwyczaj już podbarwiać a tylko odświeżyć politurą, by nabrał odpowiedniego połysku jak reszta mebla ?

Usuń stwardniały klej i fornir

Czym usunąć klej montażowy z płytek? Najlepiej jego nadmiar wytrzeć jeszcze zanim zaschnie, bo wtedy jest to najłatwiejsze. Możesz użyć specjalnych ściereczek do usuwania kleju, ale zwykła szmatka też sobie poradzi. Czym usunąć klej montażowy, kiedy ten już zaschnie? Poradzi sobie z nim spirytus salicylowy, rozcieńczony aceton lub benzyna ekstrakcyjna.

Czym usunąć klej na gorąco? Wystarczy użyć debondera, który bez problemu znajdziesz w sprzedaży. Jest to substancja, która rozpuszcza klej na gorąco bez uszkadzania powierzchni. W przypadku słabszego kleju może być on nawet niepotrzebny, bo klej powinien odejść sam.

Czym usunąć klej z taśmy dwustronnej? Jeżeli taśma jest dobrej jakości, nie będzie chciała zbyt szybko pożegnać się z meblami. Aby usunąć taśmę i pozostałości kleju, możesz użyć benzyny lub nafty. Innym sposobem jest moczenie powierzchni, aż klej całkiem zmięknie i odejdzie.

Usuń stare wykończenie i klej

Jeżeli zastanawiasz się, czym usunąć klej po naklejce z mebli lub innych elementów wyposażenia, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: jest kilka sprawdzonych sposobów na to, by skutecznie pozbyć się niechcianej „ozdoby” bez uszkodzenia powierzchni, na której były przyklejone.

Czym usunąć klej typu super glue z mebli? W tym przypadku musisz sięgnąć po zmywacz do paznokci lub mocniejszy aceton. Stosuj je ostrożnie, ponieważ razem z klejem możesz zmyć nimi również lakier lub farbę, którymi są pokryte meble. Zanim zaczniesz usuwanie kleju, sprawdź w mało widocznym miejscu, czy zmywacz nie odbarwia laminatu.

Skorzystanie z papieru ściernego to najtańszy sposób pozbycia się starej powłoki z mebli. Pamiętaj, tylko aby przy zakupie papieru ściernego wziąć pod uwagę jego gradację (ziarnistość). Do szlifowania drewna zaleca się korzystanie z papieru ściernego o drobnej ziarnistości (220-280), aby powierzchnia mebla była wystarczająco gładka. Alternatywą dla papieru ściernego jest elektryczna szlifierka: taśmowa, mimośrodowa lub oscylacyjna. Wybór konkretnej szlifierki musisz uzależnić od kształtu, rodzaju i wielkości szlifowanej powierzchni.

Usuń stary fornir

Witam, nabylam właśnie bardzo ciekawą szafkę z lat 50.Niestety fornir,którym jest pokryta jest w bardzo złym stanie.Na szufladzie są duże ubytki,na drzwiczkach widać jak fornir odstaje i pęka.Gdyby była Pani tak miła i poradziła mi, w jaki sposób mam pozbyć się forniru? Czy mam go skrobać,czy nie uszkodzę drewna?Miejscami fornir odchodzi dobrze,ale na pozostałych elementach wygląda,że trzyma się dobrze. Mebel planuję pomalować farbą kredową.Będę wdzięczna za radę. Przy okazji pozdrawiam i gratuluję pięknej pasji oraz talentu. Z przyjemnością obserwuję Pani bloga.

Wymiana forniru to wprawdzie ostateczność, bo kiedy tylko to możliwe, stary fornir należy poddać renowacji (odnowić istniejący fornir, a nie wymieniać okleinę). Często to jednak niemożliwe; zwłaszcza fornirowane blaty stołów, komód i kredensów z targu staroci zmuszają do bardziej intensywnej pracy nad meblem. Mając do dyspozycji nowoczesne narzędzia i łatwe w użyciu kleje oraz lakiery do drewna, można jednak z powodzeniem samodzielnie fornirować meble, czyli nałożyć nową okleinę drewnianą.

Stół jest w mojej kuchni już 10 lat. Kupiłam go używany z tzw. „mebli holenderskich”. Ile służył poprzednim właścicielom nie mam pojęcia. Stół jest w doskonałym stanie technicznym, solidny i stabilny. Chciałabym z niego zdjąć pozostałe warstwy lakieru (chyba, bo nie wiem dokładnie czym był pomalowany), który na blacie już w zasadzie całkowicie zniknął w wyniku używania i czyszczenia stołu.

Napraw rozdrobnione, pęknięte lub rozłupane drewno

Uszkodzony róg stołu należy zeszlifować tak, aby uzyskać prostą i gładką powierzchnię. Jeżeli brakuje nam odłamanego elementu to należy go dociąć z kawałka podobnego drewna. Docięty element należy dokleić do blatu, mocno docisnąć. Sklejane elementy można na czas wiązania kleju połączyć ze sobą ściskiem stolarskim.

Ostrym dłutem lub nożem podważamy krawędź starego forniru i zrywamy go z powierzchni mebla. Odrywanie należy przeprowadzić ostrożnie i powoli. Zdarza się bowiem, że klej trzyma na tyle mocno, że wyrywa fragmenty płyty meblowej, szczególnie jeśli jest ona niskiej jakości.

Wszystkie wystające fragmenty okleiny należy odciąć. Nadmiar okleiny przytrzymujemy drewnianym klockiem i odcinamy ostrym nożykiem. Usuwamy także wycieki kleju, które mogły powstać zwłaszcza na stykach arkuszy. Całą powierzchnię należy jeszcze przeszlifować i tym samym usunąć wszystkie nierówności. Używamy do tego jak najcieńszego papieru ściernego o gradacji od 200 do 320. Powierzchnię należy dokładnie odpylić.

Related Posts

1 comment

Artur 26 stycznia, 2023 - 5:27 pm

Teraz sam sobie naprawię okleinę na meblach

Reply

Leave a Comment