Jak przemalować drzwi?

by Radek

Drzwi to istotny element wystroju wnętrza. Nasze upodobania estetyczne się zmieniają, dlatego co kilka lat decydujemy się na całkowite prze aranżowanie pomieszczeń znajdujących się w domu. Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne mogą być problematyczne – zbyt ciemne nie będą pasować do jasnego wystroju, lub zwyczajnie nie dopasują się do nowej stylistyki. Ze względów finansowych nie zawsze możemy pozwolić sobie na całkowitą wymianę drzwi wraz z ościeżnicami. Alternatywną opcją jest ich pomalowanie na dowolnie wybrany kolor. Jak to zrobić?

Przygotowanie do malowania drzwi  


Przed malowaniem drzwi powinniśmy wziąć pod uwagę materiał, z którego są wykonane. Zależnie od tego, czy są to drzwi metalowe, drewniane czy oklejone sztucznym materiałem, będą wymagać innej farby. Tak więc, kierując się materiałem drzwi, wybierz odpowiednią farbę oraz stosowne pędzle. Oprócz tego, zaopatrz się w taśmę malarską, folię ochronną – dzięki temu zapewnisz bezpieczeństwo podłodze, meblom znajdującym się w pobliżu oraz ścianom graniczącym z drzwiami. 

Jak przygotować drzwi zewnętrzne lub wewnętrzne do malowania?

W pierwszej kolejności wykręć wszelkie okucie drzwi, które może przeszkadzać w malowaniu skrzydła. Demontaż elementów takich jak klamka zapewni Ci komfort pracy i łatwość w starannym pokrywaniu materiału farbą. Jeśli masz taką możliwość, możesz zdjąć skrzydło drzwi z zawiasów – wówczas malowanie będzie prostsze, ale bardziej czasochłonne (po pomalowaniu jednej strony drzwi trzeba będzie poczekać na wyschnięcie farby). Następnie przygotuj drzwi i ościeżnice do malowania. Powierzchnie należy delikatnie przetrzeć papierem ściernym, odtłuścić (stosowne preparaty znajdziesz w sklepach meblarskich) oraz wyczyścić z wszelkich zabrudzeń. Pielęgnacja drzwi to gwarancja dobrego osadzenia się farby, a tym samym – lepszego efektu pracy. Szczególną uwagę warto poświęcić na drzwi zewnętrzne zamość – są one narażone chociażby na zanieczyszczenia atmosferyczne, które osadzają się na powierzchni skrzydła i futryny.

Czy malowanie drzwi jest trudne?

Wszelkie prace związane z remontem domu napawają nas przerażeniem. Jednak w rzeczywistości nie są wcale trudne. Najważniejsze jest, by do danej czynności podejść z uwagą, odpowiednim przygotowaniem i sumiennością. W przypadku drzwi zewnętrznych i wewnętrznych nie jest inaczej. Nowe kolory skrzydła drzwi mogą całkowicie odmienić nasze wnętrze i sprawić, że nabierze znacznie innego charakteru. Po odpowiednim przygotowaniu przestrzeni oraz wyczyszczeniu drzwi wystarczy je pomalować. Farbę nakładamy równomiernie i długimi ruchami w tym samym kierunku. Na powierzchni nie mogą powstać bąble i grudki, dlatego na drzwi zewnętrzne i wewnętrzne warto kłaść cienkie warstwy farby. W razie potrzeby możemy położyć więcej niż dwie warstwy – wszystko zależy od domyślnego koloru drzwi oraz stopnia krycia samej farby. 

Gdzie znaleźć drzwi w unikalnych kolorach?

Jeśli renowacja drzwi i ich malowanie nie wydaje się przekonujące, warto zainwestować w nowy produkt, który zarówno odmieni nasze wnętrze jak i będzie służyć nam na lata. Jednym z wiodących producentów drzwi zewnętrznych i wewnętrznych jest Stalprodukt Zamość. W ofercie sklepu znajdziecie różnorodne produkty (również drzwi energooszczędne i antywłamaniowe). Stalprodukt tworzy drzwi na zamówienie – dzięki temu podczas konsultacji można zasugerować własne warianty kolorystyczne drzwi z palety barw dostępnych u producenta. Więcej informacji znajdziecie na stronie Stalprodukt Zamość oraz w aktualnym katalogu sklepu.

Related Posts

Leave a Comment