Jak pozbyć się korników ze starych mebli

by Redaktor

Zanim zaczniesz: zidentyfikuj rodzaj chrząszcza

Na zdjęciu jest chrząszcz z rodziny kózkowatych – Kozioróg bukowiec. Owad ten charakteryzuje się bardzo długimi czułkami. Ulubionym pokarmem larw jest przede wszystkim drewno bukowe, ale nie pogardzi klonem czy dębem. Ten konkretny gatunek objęty jest w Polsce częściową ochroną. Drewno zaatakowane przez owada będzie posiadało silnie uszkodzoną strukturę. Pozdrawiam

Witam , A mnie interesuje jaki to szkodnik ten z głodnego zdjęcia z tymi długimi czułkami . Dziś zauważyliśmy dziurę i potem to coś myślałam , że to jakiś owad i wypuscilam go na ogród był ogromny proszę o jakaś radę czy mam się martwić ??! Myśleliśmy , że senk odpadł ale po głębszym przypatrzeniu jest to tunel i skojarzyliśmy , że to coś mogło wyjść z drewna i natknęłam się na teb artykuł .

Warto zauważyć, że pod potoczną nazwą korników, kryje się tak naprawdę całkiem spora grupa owadów. Są to np. tykotek pstry, miazgowiec parkietowiec, kołatek wrężyk, kołatek domowy czy zmorsznik czerwony. Zwyczajowo jednak te insekty nazywa się ogólnym mianem korników.

Zaatakowane meble należy potraktować odpowiednim środkiem owadobójczym

Bardzo ważne jest, by po aplikacji chemii zwalczającej szkodniki, zabezpieczyć mebel folią. W powyższy sposób zablokowany zostanie dopływ powietrza, dzięki czemu zwiększy się skuteczność działania preparatu. Folię należy zdjąć po upływie kilku dni. Nie można jednak przesadzać z trzymaniem drewna w szczelnym foliowym opakowaniu, bo może ono zawilgotnieć i zniszczyć się.

Najbardziej pewnym sposobem na pozbycie się owadów żerujących w naszych meblach jest wstrzyknięcie środka chemicznego w otwory wylotowe. Robi się to za pomocą dołączonych przez wytwórców akcesoriów lub wykorzystując zwykłą strzykawkę i igłę lekarską. Inna, równie skuteczna metoda to nawiercenie w drewnie (w niewidocznych miejscach) cienkich kanalików i zapodanie w nie środka chemicznego.

Niestety niemal każdy mebel może paść ofiarą szkodnika / drewnojada, nawet taki, który już kiedyś został zabezpieczony specjalistycznymi płynami. Jeśli więc usłyszymy w meblu/desce charakterystyczne chrobotanie (żerowanie jest czasami słyszalne, zwłaszcza przy wzmożonej aktywności owadów wiosną i jesienią) a do tego zauważymy świeżą i czystą mączkę drzewną czy drobne trociny sypiące się np z pleców, szuflad czy półek, to znaczy, że drewno penetrują szkodniki i musimy zacząć przeciwdziałać.

Dobrze jest jednak nie tylko zidentyfikować sam fakt żerowania szkodnika, ale też określić z jakiej owadziej rodziny pochodzi (wspomniany w tytule kołatek czy spuszczel?:). Pomoże nam w tym na pewno rozpoznanie gatunku drewna (iglaste czy liściaste), konstrukcja mebla (tzn. czy nasz obiekt w całości wykonany jest z drewna jednego gatunku czy kilku np jest częściowo okleinowany), jak i sam kształty oraz rozmiar owadzich otworów wylotowych.

Zrób dziury w zaatakowanych meblach, aby chrząszcze mogły wejść

Podobnie, jak u kołatka, największe zagrożenie niosą larwy spuszczela, gdyż to one są bezpośrednio odpowiedzialne za tworzenie korytarzy. Spuszczele atakują drewno iglaste (np. krokwie dachowe, elementy wyposażenia domów, zabytki, okna, ramy obrazów, meble, drewniane ogrodzenia i wiele innych. Jest w stanie zniszczyć nawet sklejkę z elementami drewna iglastego, więc szkody przez niego wyrządzone są jeszcze większe.

Owady, które atakują drewniane elementy posiadają narząd gębowy gryzący, którym dokonują mechanicznych uszkodzeń drewna. Wgryzając się w drewniane wióry, drążą tunele, w których pozostawiają własne odchody. Szkodniki atakują takie drewno, które jest zasobne w składniki pokarmowe, by larwy mogły się rozwijać. Najbardziej wartościowe dla nich są witaminy, białko i sterole (cholesterol) zawarte w tkance surowca. Im drewno młodsze i zawiera więcej bieli (mniej twardzieli), tym bardziej narażone na zajęcie przez pasożyty. Gatunki takie jak spuszczel pospolity i miazgowiec żyją wyłącznie w bielastej części pnia. Dlatego do budowy drewnianych konstrukcji powinno się wykorzystywać drzewo co najmniej stuletnie.

Korniki mają charakterystyczną budowę, w tym aparat glebowy gryzący. To właśnie nim dokonują uszkodzeń mechanicznych w drewnie, wgryzając się w nie i drążąc długie tunele, wypełnione odchodami larw. To jeszcze jeden znak świadczący o obecności szkodników drewna.

Zatkaj otwór kawałkiem drewna

Nic tylko czekać, aż za chwilę z dziurki wyłoni się ‚pan drewnojad’ z tabliczką ‚nie przeszkadzać’, chrupie sobie bowiem mebel bez żadnych oporów… Powstrzymać go może tylko szybkie zabezpieczenie drewna dobrym środkiem przeciwko owadom i zawinięcie mebla szczelnie w worek lub folię, tak by odciąć dopływ powietrza a często po prostu solidne… wysuszenie drewna, które z uwagi na swoją niewłaściwą wilgotność (zawilgocenie, a często i zagrzybienie) jest atrakcyjnym materiałem dla szkodników.

Skuteczne w swym działaniu płyny przeciwko meblowym ‚gryzoniom’ (zawierajace substancję permetrynę) kupimy bez problemu w marketach budowlanych i sklepach dla konserwatorów. Ale po kolei…

Korniki w drewnie (szkodniki drewna) żerując pozostawiają charakterystyczne otwory w drewnie – w przypadku najczęściej spotykanych: spuszczela pospolitego są to otwory owalne, kołatka domowego są okrągłe, małe. Dodatkowo Korniki w drewnie (szkodniki drewna) żerując pozostawiają wysypującą się mączkę drzewną. Objawami żerowania korników w drewnie są charakterystyczne korytarze – szersze w przypadku spuszczela i znacznie węższe w przypadku kołatka domowego.

Metody powierzchnioweNależą tu wszystkie te metody, za pomocą których nasyca się impregnatem zewnętrzną warstwę drewna bielastego na głębokość do ok. 10 mm. Późniejsze spękania drewna umożliwiają przenikanie owadów i grzybów do głębszych, nie zabezpieczonych warstw drewna. Z tego powodu metody te należy stosować w przypadku elementów o słabym zagrożeniu przez grzyby i owady, a zwłaszcza do elementów, które będzie można po pewnym czasie powlec ponownie preparatem. Pokrycie drewna np. warstwą farby lub lakieru stanowi skuteczne zabezpieczenie przed owadami, jednak pod warunkiem, że drewno to nie zostało wcześniej opanowane przez owady. To samo dotyczy drewna wielokrotnie powleczonego wapnem w toku bielenia ścian oraz stosowania środków impregnacyjnych w postaci past lub nanoszonych metodą natryskową.

W jaki sposób pozbyć się korników z mebli

Monitoruj aktywność chrząszczy i usuwaj martwe chrząszcze

Mniejsze przedmioty lub elementy konstrukcji zasiedlonych przez pojedyncze osobniki, możemy ratować poprzez wstrzykiwanie środka biobójczego bezpośrednio w chodniki wydrążone przez owady. Elementy zniszczone przez dużą ilość owadów lub żerowanie przebiegało w długim okresie czasu należy wymienić na nowe.

Owady zajmują tylko to drewno, które stanowi dla nich idealną kryjówkę i wartościowe pożywienie. Rozwój osobniczy szkodników może następować w sprzyjających warunkach otoczenia. Jeśli larwy nie będą miały co jeść lub nie będą w stanie drążyć tuneli ze względu na twardość materiału, nie przetrwają. Drewno musi zatem zawierać odpowiednio dużo wartościowych składników odżywczych. Decydującą rolę w wyborze miejsca do zasiedlenia odgrywa także wilgotność drewna oraz temperatura otoczenia.

Jeśli znajdziemy gniazdo lub rejony, w których często pojawia się mysz, możemy umieścić tam dziką miętę, rumianek, oleander, spleśniałą cytrynę czy kwiaty wrotyczu, które odstraszają gryzonie. Niestety nie możemy spodziewać się, że ta metoda wypłoszy myszy z domu.

Related Posts

1 comment

Daria 26 stycznia, 2023 - 5:25 pm

Ostatnio wyrzuciłam swoje meble przez korniki teraz już wiem co zrobić gdy pojawią się ponownie

Reply

Leave a Comment