Jak ustawić meble w salonie

by Redaktor

Unikaj kolizji stylów mebli

Łącząc meble w większe całości, unikajcie ciągłego powielania tych samych wysokości, kształtów oraz struktur – wygląda to sztucznie i niezręcznie. Ustawiając meble, możecie wyobrażać sobie odtwarzanie miejskiego krajobrazu, gdzie strzeliste formy przeplatają się z bardziej przysadzistymi, a prostopadłe z cylindrycznymi.

Podczas aranżacji wnętrz powinniśmy unikać przeładowania (chyba że marzy nam się kolorowy i bałaganiarski styl boho). Nagromadzenie sprzętów, dodatków i barw nie sprawi, że nasze mieszkanie stanie się piękniejsze, a wywoła tylko wrażenie bałaganu i wewnętrzny niepokój. Zachowanie równowagi w wystroju wnętrza nie jest niczym trudnym, a może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.

Na sam koniec zostawiliśmy jedną z najważniejszych zasad aranżacji wnętrz: nigdy nie urządzaj tak samo, jak na zdjęciach w magazynach czy internecie. Każda przestrzeń, tak jak jej użytkownicy, ma swój indywidualny charakter, dlatego bezpośrednie kopiowanie układu barw i wyposażenia wcale nie zagwarantuje sukcesu. Nasze miejsce zamieszkania jest nasze i tylko nasze, więc to nam ma być w nim swobodnie i wygodnie, a nie projektantom.

Wybierz meble, które można przesuwać

W małych pomieszczeniach świetnym rozwiązaniem są mobilne meble z możliwością przesuwania i odkładania ich na swoje miejsce. Egzamin zdadzą tu także przedmioty, które mają kilka zastosowań – na przykład zamykana skrzynia na kółkach, która może być stolikiem kawowym, podnóżkiem lub skrytką na ciepły koc.

• Gdzie będą postawione inne meble? Jak ustawić narożnik w salonie by nie kolidował z pozostałym wyposażeniem wnętrza? Weź pod uwagę takie elementy, jak stoliki do kawy, regały na książki, stoliki nocne i oczywiście telewizor, na który Twój narożnik prawdopodobnie będzie ukierunkowany. Jeśli Twój narożnik jest rozkładany, tak jak nasza sofa narożna Demi, zachowaj wokół niej wolną przestrzeń, aby było dużo miejsca na rozsunięcie mebla.

Jak ustawić meble w salonie

Wybierz meble, które są wygodne i atrakcyjne

Dobrze zaprojektowane wnętrze z odpowiednimi meblami i dodatkami będzie stanowiło fajne miejsce do naszego wypoczynku. Chodzi o to by czuć się w nim przyjemnie i komfortowo. Moim takim ulubionym kątem w domu jest kącik do czytania z wygodnym fotelem i biblioteczką, które upolowałam na Edinos.pl.

Najbardziej dekoracyjne zwykle są krzesła lub fotele wypoczynkowe. To się dobrze składa, ponieważ są to jednocześnie meble relatywnie niewielkie, co oznacza, że ich ustawienie możesz zostawić sobie na koniec, kiedy będzie widać, w którym miejscu aranżacja staje się nieco zbyt monotonna. Dostawiając tam mebel o wyrazistych cechach estetycznych, przełamujesz mdły charakter aranżacji, a także zapewniasz sobie optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Odpowiednio dobrane wymiary mebli wypoczynkowych pozwolą na znakomity relaks, wygospodarowanie dodatkowego miejsca i rozbudowanie zestawu mebli przeznaczonych do pokoju dziennego. Piękne witryny umożliwiają ekspozycję szczególnie cennych przedmiotów, o wartości często sentymentalnej, na które lubimy patrzeć każdego dnia.

Ukryj kable i przewody

A jak schować kable, gdy remont i kucie ścian nie wchodzą w grę? W takiej sytuacji pomocna okaże się maskownica do przewodów. Aktualnie tego rodzaju produkty dostępne są w szerokiej gamie pod względem koloru, kształtu czy materiału wykonania. Dodajmy również, że gdy przewody zwisają po ścianie, możesz je połączyć razem (na przykład za pomocą taśmy), a następnie przypiąć do mebli, dzięki pinezkom czy gwoździom.

Nie od dziś wiadomo, że bardzo popularnym sposobem na ukrycie kabli jest wykucie w ścianie specjalnej “rynienki”. Taki otwór, po starannym zabezpieczeniu przewodów, zostaje zagipsowany, dzięki czemu ze ściany spogląda wyłącznie szklany ekran telewizora. Niestety, tego rodzaju rozwiązanie z pewnością nie spodoba się niespokojnym duszom, które przepadają za wnętrzarskimi metamorfozami, ani właścicielom świeżo odremontowanych mieszkań. Projektanci wnętrz coraz częściej stawiają zatem na panele naścienne, które okazują się nie tylko doskonałą maskownicą, ale i szalenie designerskim akcentem. Konstrukcja panelu może być wykonana np. z lakierowanego MDF-u czy trwałej płyty HPL. Większość modeli jest ruchoma, zatem nic nie przestoi na przeszkodzie, aby po jakimś czasie zmienić ustawienie mebli w pomieszczeniu i przenieść sprzęt RTV w inne miejsce.

Najlepszym sposobem na zamaskowanie i ukrycie kabli w ścianie jest wykucie odpowiedniego koryta. W korycie umieszczamy odpowiedni tunel kablowy i całość w zależności od powierzchni maskujemy płytą kartonowo-gipsową. Każde koryto powinno mieć wejście i wyjcie do swobodnego przepuszczania kabli.

Jakie meble wybrać

Stwórz przestrzeń, w której poczujesz się jak w domu

Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę swój styl życia, aby dostosować do niego przestrzeń domu – to najlepszy klucz. Twój salon to miejsce, w którym niezależnie od czasu, jaki w nim spędzasz, ważne jest, aby było komfortowe i spełniało wszystkie ważne dla Ciebie i Twojej rodziny funkcje.

Najważniejsze byśmy w swym wnętrzu czuli się komfortowo i właśnie w ten sposób zaplanowałam urządzanie mieszkania. Są w nim połączone różne style i jest mi z tym dobrze. Na wiosnę planuję remont korytarza, który chcę urządzić w stylu loftowym. Już nawet mam wybraną płytkę na ścianę, która po położeniu będzie wyglądała jak ściana ceglana. Znalazłam ją w manufakturze Elastolith, która jest dostępna sklepach budowlanych. Ich zaletą jest jakość, różnorodna kolorystyka i łatwość ułożenia jej na ścianę, co zamierzam zrobić sama.

W niektórych pomieszczeniach możemy wybrać główny punkt, wokół którego zorganizujemy pozostałą przestrzeń. W salonie może to być kominek – ustawiając meble wokół niego, zbudujemy przytulną, relaksującą atmosferę i podkreślimy ciepło domowego ogniska. Uwagę możemy również koncentrować na dziełach sztuki. Duży obraz, powieszony w taki sposób, by można go było oglądać z każdej strony, zdziała cuda. Oczywistym, ale bardzo skutecznym sposobem będzie stworzenie centrum spotkań i rozmów: postawienie w centrum pomieszczenia stołu lub stolika i ułożenie wokół niego krzeseł, kanap lub foteli.

Related Posts

1 comment

karolina 26 stycznia, 2023 - 5:21 pm

Ustawianie mebli zawsze jest problematyczne (przynajmniej u mnie) dziękuje temu artykułowi będę wiedzieć na co zwrócić uwagę

Reply

Leave a Comment