Jakie zasłony do ciemnych mebli

by Redaktor

Zasłony do ciemnych mebli

W ciemnym wnętrzu, w roli rozświetlacza świetnie sprawdzą się drobiazgi, między innymi: kryształowa cukiernica, transparentne wazony, jasne lampy na lśniącej nóżce, czy satynowa poduszka. Można spróbować również wykorzystać niepozorne elementy wnętrza, takie jak: gałki szuflad (zmienić na złote), czy świeczniki oraz inne bibeloty.

Choć ciemne meble nie są rozwiązaniem wolnym od wad, to jednak jest to ciekawa propozycja do salonu, a szczególnie dla osób, które nie przepadają za meblami białymi lub w jasnych odcieniach drewna. W sprzedaży można znaleźć ogrom ciemnych mebli salonowych: regały, witryny, komody i szafki, stoliki kawowe, sofy, narożniki, fotele i wiele innych mebli w głębokich, ciemniejszych kolorach.

posiadanie turkusowych zasłon to kolejna niezwykła kombinacja, która powinna pięknie uzupełnić białe ściany z brązowymi meblami. Te zasłony, tak wspaniałe, jak byłyby, nadają się tylko do pomieszczeń wypełnionych światłem. Są tak ciemne, że w połączeniu z ciemnymi meblami domowymi zawsze można stworzyć salon przypominający lochy.

Jakie zasłony do ciemnych mebli

Ciemne zasłony meblowe

Brąz to kolor mający mnóstwo odzwierciedleń w naturze – jego odcienie widzimy w barwach drewna, ziemi, korzennych warzyw i przypraw. Neutralna paleta brązów wywołuje w każdym z nas poczucie spokoju, harmonii i ciepła. Wnętrza, w których jest drewno odbieramy zazwyczaj jako przytulne przestrzenie, z których po prostu nie chce się wychodzić. W rzeczywistości neutralne, dobrze zbalansowane odcienie brązu mogą z powodzeniem towarzyszyć nam na co dzień i świetnie sprawdzają się jako kolor bazowy, niezależnie od charakteru pomieszczenia. Jak zbudować ciekawe połączenia kolorystyczne wychodząc od brązu?

Na ogromną uwagę zasługuje przede wszystkim zieleń. Z jej pomocą zadbasz o wnętrze nawiązujące tonacją do natury. Stworzysz przyjazną przestrzeń do wypoczynku oraz relaksu. Najlepiej zdecydować się na taki odcień w salonie lub sypialni. Dlaczego? Zieleń uważana jest za kolor niezwykle dobrze działający na ludzki organizm. Pozwala się wyciszyć, zrelaksować i oddać błogiemu wypoczynkowi. Przy okazji przestrzeń stanie się bardzo harmonijna.

Jak dobrać odpowiednie zasłony do ciemnych mebli

Jeśli zaś chodzi nie tylko o zaciemnienie, ale także o dopasowanie zasłon do aranżacji pomieszczenia, to dla osób ceniących sobie umiar, dobrą opcją będą zasłony jednolite, wykonane z gładkiego materiału (które w razie potrzeby mogą zostać udekorowane chwostami, taśmami czy akcesoriami do upinania).

Główną funkcją zaciemniających zasłon jest ochrona przeciwsłoneczna. O ile, w przypadku zasłon zaciemniających do salonu doskonałą opcją są te, uszyte z aksamitu bądź żakardu, o tyle zasłony zaciemniające do sypialni powinny jeszcze bardziej blokować promienie. W sypialni, jak nigdzie indziej istotne jest bowiem utrzymanie jak najniższej temperatury w czasie lata – w upale po prostu źle się śpi, a przez to potem źle funkcjonuje. Poza tym, nic nie stoi na przeszkodzie, aby było tu zupełnie ciemno, ponieważ za dnia raczej nie korzystamy z tego pomieszczenia. Zatem, w jaki materiał na zasłony zaciemniające zainwestować z myślą o sypialni? Niewątpliwie, idealnymi zasłonami zaciemniającymi do sypialni są modele z tkaniny typu blackout lub dimm out, które cechują się najwyższym stopniem nieprzepuszczalności światła.

Do takiego zadania doskonale nadadzą się rolety półtransparentne, wykonane z materiału firanowego. Natomiast decydując się na grube i ciemne rolety, zrównoważ je za pomocą lekkich zasłon. Masz również do wyboru rolety wykonane z naturalnych materiałów, które doskonale sprawdzą się np. w kuchni, nadając jej przytulnego klimatu.

Jak dobrać odpowiednie zasłony do ciemnych mebli

Jak udrapować zasłony wokół ciemnego mebla

Jednym ze sposobów rozjaśnienia pomieszczenia za sprawą zasłon jest zastosowanie tkaniny wzorzystej. Zasłony w stylu boho czy w motywy roślinne, zwykle wybiera się do pomieszczeń z jasnymi meblami. Natomiast zasłony w geometryczne wzory doskonale pasują do mebli ciemnych. Ciekawym rozwiązaniem, wprowadzającym jasne akcenty do ciemnych pomieszczeń, są zasłony zdobione nieregularnie złotą lub srebrną nitką. W sypialniach i salonie dobrze komponują się zasłony o delikatnym wzorze, który powtórzy się na poduszkach, pościeli czy narzucie na sofę lub łóżko. Niebanalna przestrzeń, jaka się w ten sposób tworzy, ociąga uwagę od wrażenia ciemnego pomieszczenia.

Najlepiej do tego nadaj się mięsiste, lejące się tkaniny. Ciekawie wyglądają zasłony sięgające do podłogi, ponieważ nie skracają one optycznie pomieszczeń. Raczej odchodzi się od wieszania zasłon do parapetu, ponieważ prezentują się one niezbyt elegancko.

Jeśli skupiamy się głównie na celach dekoracyjnych, w salonie możemy zawiesić zasłony wykonane z lekkich tkanin, zwiewne, np. szyfon, tiul, woal czy też perkal. Jeśli stawiasz na funkcjonalność, wybierz te wykonane z grubszych materiałów, np. weluru. Zwłaszcza im przyda się funkcjonalne uzupełnienie w postaci rolet materiałowych.

Tworzenie zasłon okiennych z zasłonami zaciemniającymi

Nie każda zasłona, nawet ciemna, może być określana mianem zasłony zaciemniającej. Tymi ostatnimi nazywa się bowiem takie zasłony, które nie tyle zasłaniają okno, ale nie pozwalają przedostać się do wnętrza nawet niewielkiej ilości światła słonecznego.

To, w jaki sposób letnie zasłony zostaną powieszone przy oknie, zależy już wyłącznie od Twojej inwencji. Dla uzyskania efektu lekkości i artystycznego nieładu proponujemy w ogóle nie spinać tkaniny – będzie mogła poruszać się w pełni swobodnie. Dla lubiących ład proponujemy sięgnięcie po zasłony ze specjalnymi listwami usztywniającymi, czyli panelami. Listwa ładnie wygładza tkaninę, co pozwala ułożyć ją w wygodny dla siebie sposób. Nie porusza się przy wietrze i elegancko przylega do podłogi, tworząc estetycznie wyglądającą dekorację okienną. Zasłony można również upiąć za pomocą specjalnych taśm lub spinaczy. W przypadku niegniotących się tkanin jest to jeszcze prostsze – wystarczy je przewiązać, aby uzyskać ciekawą aranżację.

W 2022 roku chętnie sięgamy po delikatne i subtelne materiały, które wprowadzą świeżość do wnętrza. Zasłony przeobrażają się z ciężkich i topornych w zwiewne osłony, które otulają okno niczym chmurka. W tym roku modne będą wszelkie tkaniny półtransparentne, przez które słońce pięknie rozświetli wnętrze. Sięgamy po tkaniny w drobne wzory o jednobarwnych kolorach. Wciąż modne są pastele, beże i kolory ziemi. Zasłony w 2022 roku sięgają od sufitu do podłogi, dodając wnętrzu centymetrów.

Robienie zasłon z prześwitującej tkaniny

Bardzo często zasłony są produkowane z pluszu, czyli takiej grupy tkanin, które mają okrywę włókienną uzyskaną w wyniku przecięcia niektórych nitek osnowy lub wątku. W wyniku tego jedna ze stron materiału jest omszona, to znaczy pokryta puszystą okrywą.

Szelki – doszywa się je do zasłony i mogą być one wykonane z tej samej albo innej tkaniny (np. ozdobnej wstążki), tworząc udane zdobienie.

Szelki umożliwiają przesuwanie materiału po drążku karnisza.

Można uszyć je samodzielnie, kupić szelki gotowe (przypinane na zatrzaski) albo wybrać zasłonki z szelkami znajdującymi się przy nich od samego początku.

Satyna – materiał z włókien bawełnianych albo sztucznych (poliestrowych), którego jedna strona jest matowa, a druga błyszcząca i gładka.

Satyna użyta do zasłon może występować jako tkanina pikowana albo kreszowana (co oznacza dekoracyjne gniecenie tkaniny na stałe).

Dużą zaletą satyny kreszowanej jest to, że nie wymaga prasowania.

Related Posts

1 comment

Barbara 26 stycznia, 2023 - 5:21 pm

Zawsze mam problem z wyborem zasłon dziękuje za cenne porady

Reply

Leave a Comment